רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

הבעיות הכי נפוצות במסכי LCD

המסך הוא רכיב מרכזי במערכת המחשב, שכן הוא מאפשר למחשב להציג למשתמש את תוצאות פעולותיו בצורה נוחה ומיידית. לכן, כאשר המסך מתקלקל, מדובר בבעיה שמשביתה מיידית את יכולת העבודה מול מחשב (להבדיל, לדוגמא, מכונן אופטי מקולקל אשר בסה"כ מונע מהמשתמש סוג מסוים של עבודה).

מסכי ה-LCD יכולים לסבול מבעיות שונות, אך מספר הסימפטומים של בעיות בתצוגה הוא די מצומצם.

 1. אין תצוגה כלל, המסך אינו מראה סימני חיים (לעתים גם נורית החשמל אינה נדלקת)
 2. המסך נכבה מעצמו אחרי פרק זמן מסוים (לעתים קצר עד כדי מספר שניות לאחר ההדלקה)
 3. המסך מציג תמונה מאוד דהויה וכהה משמעותית מהרמה הרגילה של בהירות
 4. המסך לבן לחלוטין, ואינו מציג שום תמונה כלל
 5. המסך מציג קוים או קו אנכי צבעוני, שאינו חלק מהתמונה המוצגת

על מנת להבין מה יכול לגרום לבעיות כאלה, וכיצד ניתן לטפל בהן, יש להבין קודם כל את דרך הפעולה של מסך LCD (Liquid Crystal Display – מסך מבוסס גבישים נוזליים).

כיצד פועל מסך LCD?

הצגים הגדולים והשמנים של פעם התבססו על שפופרת עם תותח אלקטרונים בקצה אחד, ומסך הרגיש לאלקטרונים בקצה אחר. התותח ירה אלקטרונים לכל נקודה על המסך, הנקודה נדלקה בגלל פגיעת האלקטרונים, וכך נוצרה תמונה על המסך. דרך הפעולה של LCD שונה משמעותית.

מסכי ה-LCD מסתמכים על כמה טכנולוגיות על מנת להציג תמונה:

1. זכוכית מקוטבת – אם נתאר לעצמנו גל אור בתור קו גלי מתמשך, נראה שבעולם התלת-מימדי בו אנו חיים ניתן לסובב קו זה סביב הציר, והגל יישאר אותו גל. זכוכית מקוטבת נותנת מעבר לגלי אור בעלי זווית סיבוב מסויימת בעיקר, וככל שזווית הסטיה נהיית גדולה יותר, כך האור נחסם יותר. כאשר זווית הסטיה מגיעה קרוב ל-90 מעלות, האור לא עובר כלל. כך, אם שמים שתי זכוכיות מקטבות בעלי קיטוב זהה אחת אחרי השניה, האור עובר דרך שתיהן. לעומת זאת, אם אחת מהזכוכיות תהיה בעלת קיטוב המאונך לזה של הזכוכית השניה, לא יעבור האור כלל.

2. מולקולות של גביש נוזלי – ייחודן של מולקולות אלה בכך שהן מסוגלות להעביר אור מקצה אחד אל הקצה השני, וגם מושפעות מזרם חשמלי (אשר גורם לעיוות של המולקולה, ויחד איתו משנה גם את הדרך אותה עובר האור בתוך המולקולה.

3. חומרים מוליכים שקופים – בתוך מסכי ה-LCD עובר זרם חשמלי אשר צריך להגיע לכל פיקסל ופיקסל. לצורך הזרמה של חשמל זה, משתמשים במוליכים שקופים, כדי שלא ייראו על גבי המסך ויפריעו לתמונה. דוגמא לחומר שקוף ומוליך (בו משתמשים, בדרך כלל, במסכי LCD) היא אוקסיד של אינדיום-בדיל.

4. תאורה אחורית – במקרה של מסכי LCD המשמשים במחשב, מקור אור כלשהו, אשר הסתרתו החלקית תסייע למסך להציג גוונים שונים של צבעים שבין לבן לשחור. נהוג היה להשתמש בתאורת פלורוסנט לטובת תאורה זו, אך בשנים האחרונות מתחילים להופיע מסכים המשתמשים בתאורת LED (המאפשרת צריכת חשמל נמוכה יותר וניגודיות טובה יותר).

מסך ה-LCD מורכב משתי זכוכיות מקטבות אשר קיטובן מאונך אחת לשניה, ומנורה לבנה הנמצאת מאחורי אחת הזכוכיות (הזכוכית השניה תהיה זו המופנית אל הצופה). בין הזכוכיות נמצאות מולקולות של גביש נוזלי, אשר בנויות כך שללא זרם חשמלי הן מעוותות ב-90 מעלות (כלומר, אור הנכנס מצד אחד, יוצא מקוטב ב-90 מעלות מהצד השני). זאת אומרת, שכאשר לא מזרימים חשמל דרך המולקולה, אור המגיע מצד אחד של המסך, עובר דר זכוכית מקטבת אחת, מסתובב ב-90 מעלות בתוך המולקולה, ואז עובר דרך הזכוכית המקטבת השניה. כאשר מעבירים זרם חשמלי בעוצמות שונות דרך המולקולה, היא עוברת עיוות בדרגות שונות לכיוון התיישרות (כלומר, בעוצמה הגבוהה ביותר היא מתיישרת לחלוטין, ובעוצמות נמוכות יותר היא מעוותת בזווית שבין 0 ל-90 מעלות. כך, בזרם החזק ביותר שום אור לא מסוגל לעבור (מכיוון שהוא יוצא מהמולקולה בעודו מאונך לזווית הקיטוב של הזכוכית המקטבת; חוסר אור משמעותו צבע שחור), ובזרמים חלשים יותר הוא נחלש בהשוואה לאור הלבן המקורי, וכך מתקבלים גוונים שונים של אפור. על מנת לקבל תמונה צבעונית, מוסיפים מערך מסננים של אדום, כחול וירוק, בדומה למסכי ה-CRT (כך, כל פיקסל מורכב, בעצם, משלושה תתי-פיקסלים המסוגלים להציג כל שילוב של אדום, כחול וירוק, וכך בעצם להציג כל צבע).

מה גורם לבעיות במסכי LCD?

כעת, כשיותר ברור לנו כיצד פועל מסך LCD, ניתן לסקור את הבעיות הנגרמות מאי תקינות של חלקים שונים בו.

1.ספק כוח

ספק הכוח אחראי על אספקת הזרם החשמלי למסך LCD. לפיכך, אי תקינות שלו תגרום, בדרך כלל, לאי הדלקת המסך. כמו כן, ספק מקולקל יכול לגרום למסך להיכבות אחרי זמן מסויים. ספק כוח הוא רכיב הניתן לתיקון או להחלפה במעבדתנו.

2.תאורה אחורית

התאורה האחורית היא זו המספקת את "חומר הגלם" איתו עובדים גבישי ה-LCD. ברגע שהיא נפגעת בצורה זו או אחרת, לגבישים אין את האור הלבן אותו הם יכולים להחליש, ולכן לא ניתן להציג דבר על המסך. נורות הפלורוסנט עליהן מבוססת התצוגה האחורית אינן נצחיות. עם הזמן, הן מאבדות מבהירותן, והדבר גורם למסך להציג תמונה כהה ודהויה (מכיוון שרמת הבהירות המירבית ירדה משמעותית). נוסף לכך, הנורות גם יכולות להישרף לגמרי, מה שימנע הצגת תמונה כלל. המעבדה שלנו יכולה להחליף נורות תקולות או ישנות בנורות חדשות, וכך להחזיר את מסך ה-LCD לחיים.

3.מהפך (אינברטר – Inverter)

נורות הפלורוסנט עליהן מבוססת התאורה האחורית דורשות זרם חליפין ומתח מאוד גבוה לצורך עבודתן, והמהפך הוא זה שמספק לתאורה האחורית את המתח והזרם הדרושים. לכן, אי תקינותו גוררת באופן מיידי את הפסקת העבודה של התאורה האחורית, וכך – עבודה של מסך ה-LCD כולו. מהפך לא תקין לא מסוגל לספק את הזרם והמתח הדרושים לאורך זמן, לכן הוא בדרך כלל האחראי לבעיות כמו כיבוי כמעט מיידי או כמה שניות אחרי ההדלקה של המסך, או כיבוי לאחר זמן מסויים, מבלי שהמשתמש רצה בכך. גם בהירות המסך יכולה להיפגע, במידה והמהפך לא מסוגל לספק את הזרם הדרוש להפעלת התאורה האחורית במלוא העוצמה. מהפך הוא רכיב שניתן לתיקון או להחלפה במעבדתנו.

4.לוח האם של המסך LCD

לוח האם של ה-LCD כולל את הצ'יפ האחראי לפיענוח האות שמגיע מכרטיס המסך ונושא עמו את המידע אודות התמונה, והצגת מידע זה על גבי המסך. אם לוח האם של המסך LCD נפגע, לא תהיה אפשרות להציג תמונה על גבי המסך. זאת אחת הסיבות האפשריות למסכי LCD המציגים מסך לבן במקום תצוגה רגילה.

5.מערך הגבישים הנוזליים

ככלל, לא אמורות להיות בעיות עם המסך עצמו. אך אם זה קורה, התוצאה היא, בדרך כלל, פיקסלים מתים (פיקסלים המציגים באופן קבוע את אותו הצבע, ללא קשר לתמונה).

קיימות בעיות נוספות במסכי LCD, שנגרמות לאו דווקא על ידי רכיבים לא תקינים במסך LCD. לדוגמא, בעיות בתצוגת ה-LCD יכולות לנבוע מאי-תקינות של כרטיס המסך, בעוד שהמסך תקין לחלוטין (בעיות בכרטיסי מסך ניתנות גם הן לתיקון במעבדתנו). לכן, כדאי לנסות ולבודד את הבעיה לפני שמחליטים כי המסך לא תקין. לטובת העניין, המעבדה שלנו מציעה בדיקת בעיות בחינם.

כמו כן, כפי שניתן לראות, רוב הבעיות במסכי ה-LCD נגרמות על ידי רכיבים מקולקלים הניתנים לתיקון או החלפה. הדבר זול בהרבה ממחיר של מסך LCD חדש, ולכן לרוב משתלם כלכלית על פני החלפת המסך בחדש.

אם יש לך כל שאלה שהיא או להזמנת טכנאי מחשבים אנא צור קשר או התקשר לטלפון נייד 054-225-7705


 

39 תגובות

 1. בתיה הגיב:

  טלויזיה 27 אינץ של metz.
  בכל פעם שאני מדליקה אותה יש מסך לבן.
  רק אחרי מספר פעמים של כיבוי והדלקה אני מצליחה להגיע לתמונה.
  התקלה מופיעה בשתי טלויזיות זהות בחדרים שונים.
  אשמח לדעת מה התקלה.

 2. מיכאל הגיב:

  מסך lcd בהתחלה שמעו קול ולא ראו תמונה עכשיו גם לא שומעים.
  מסך שחור

 3. מירב הגיב:

  היי, יש לי טלוויזיית mag lcd, הטלוויזיה והממיר נדלקים כרגיל, יש תמונה אבל אין קול.
  בעת הדלקת הטלוויזיה יש קול לשנייה (מן קול של הדלקה)… וזהו… שקט תעשייתי.
  מה יכולה להיות הבעיה?

  • admin הגיב:

   יכול להיות בעיה במגבר. תנסה לעסות ריסט להגדרות היצרן. עם זה לא יעזור תביא אותה לבדיקה למעבדה

 4. רוני חזקיה הגיב:

  שלום,
  ברשותי טלויזיה lg 52lcd. מאתמול כשאני מדליק אותה, מופיע מסך שחור ואחרי קצת זמן מתחיל להופיע מסך לבן המשתלט על כל המסך בהדרגה. לא רואים תמונה.
  האם המסך התקלקל ?

 5. אביב הגיב:

  הטלויזיה שומעים ורואים תמונה חלשה כמו צל מה זה יכול להיןת

 6. רועי הגיב:

  אני מדליק את המסך והנורה הופכת לירוקה אבל המסך נשאר שחור כאילו לא קרה כלום, בלי המסך פתיחה של החברה

 7. יובל הגיב:

  המסך נכבה כל כמה דקות לפעמים שניות. מה עיצתך?

 8. אורן הגיב:

  המסך לא מותאם
  כלומר יש דברים בקצוות שאני לא רואה
  מה לעשות?

 9. מאיר דהן הגיב:

  יש לי טלוויזיה סמסונג 55 אינץ lcd בת 4 שנים.
  היום התחילו פסים לרוחב המסך בערך במרכז. כ"כ כל רבע המסך השמאלי העליון, חשוך. האם להזמין את החברה קדישא.

 10. אלחנן הגיב:

  שלום, יש לי אייפון 5 יש לו בעיה במסך, הטאצ עצמו עובד מעולה אבל המסך קצת דהוי ויש עליו מלא פסים מאונכים שחורים

 11. בועז הגיב:

  מחשב חדש בן 4 חודשים של טושיבה מסך גודל 17 אינו.
  הבעיה היא,לא רואים ברור את השורות שאליהם מכניסים אימייל או פרטים אישים נוספים.ממש צריך להתאמץ בכדי לראות קוים אלו שהם דהויים.ובכלל יש דברים ברורים ולא ברורים באותו המסך

  • admin הגיב:

   זה לא ניראה לי בעיה במסך, זה יותר בעיה בהגדרות.
   אתה יכול להביא אותו אלי ואני אעזור לך. תתקשר לפני שתבוא.
   ואדים

 12. ורד הגיב:

  מסך שחור אך שומעים קול מה זה אומר?

  • admin הגיב:

   בעיה בתאורה אחורית, לדים נשרפו או בעיה באינוורטר.
   תביא אותו לבדיקה
   דברי איתי במאייל או בטלפון
   תודה

 13. אלינה לין הגיב:

  היי! הובלתי טלוויזיה של פיליפס בעצמי והיא לא קיבלה שום מכה, עכשיו כשאני מחברת את הלפטופ שלי בכבל HDMI לטלויזיה מופיעים עליה פסים ירוקים ואדומים והמסך של הטלוויזיה לפעמים נכבה לשניה ונדלק בחזרה.
  לאחר בדיקה הכבל והמחשב בוודאות תקינים

 14. שיראל הגיב:

  עברתי דירה ואני אישית הובלתי את הטלוויזיה, לא קיבלה מכה או משהו כזה בשום צורה.
  כשחיברתי את הטלוויזיה היה לי מסך שחור, רואה שנורית מגיבה לשלט אבל לא רואים כלום, כשניתקתי את המעמד של הטלוויזיה וחיברתי מחדש ראו בצידי המסך ראו צבע ובאמצע לבן.
  יש סיכוי להציל את הטלוויזיה?

 15. רעות הגיב:

  המסך נכבה מעצמו כל כמה שניות. מה הבעיה? ומה מחיר התיקון?

 16. ניר הגיב:

  יש לי בעיה במסך ..רואים תמונה טובה עם צבעים …רק שכל המסך לבן מה יכול לגרום לזה ?

  • admin הגיב:

   מה זה מסך טלויזיה? כמה אינץ?
   תביא את המסך לבדיקה או שלך תמונה לוואצאפ לטלפון שלי 0542257705
   תודה, ואדים

 17. Nira הגיב:

  שלום רב
  כמה יעלה להחליף ספק כוח במסך mag?
  תודה מראש

 18. ווסים הגיב:

  שלום,
  מסך סמסונג 46" לאחר הדלקתו ב 10 דק' מופיע קווים לכל הרוחב והתמונה מטושטשת

 19. עדי הגיב:

  רציתי לדעת האם ניתן לתקן תקלה בצבעים בlcd?

 20. שרון הגיב:

  מסך מראה תמונה חומה?

 21. אילן בוגנים הגיב:

  יש מסך 40" של חברת טומסון יש קול אך איך תצוגת מסך ייתכן שהנורות נשרפו על פי המאמר לעיל.
  כמה עולה תיקון כזה?

  • ואדים הגיב:

   זה יכול להיות גם כרטיס מסך וגם אינוורטר.
   תביא את המסך לבדיקה, תתקשר אלי לטל: 0542257705
   ואדים

 22. נועם הגיב:

  יש לי מסך די טוב לגיימרים הוא גדול וטוב ויפה אבל שאני מחבר אותו למחשב שלי אז המנורה שלו פעם נידלקת פעם מיתחבת מה עלי לעשות?

 23. איל הגיב:

  מאמר מעולה!
  תודה על המידע.

כתיבת תגובה