רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

המחשב לא עולה, בעיות ספק כוח

זה קורה לכל מחשב, לפחות פעם אחת במהלך חייו.

כאשר אתה לוחץ על כפתור ההפעלה, אתה מצפה לכך, שמערכת ההפעלה תראה את עצמה על המסך, אך כאשר צפייה זו לא מתרחשת, אתה נבהל וקופא במקום. לאחר זמן מה, אתה אולי חוזר לעצמך ומתחיל לחשוב על הפתרונות. המחשב הינו מושלם מבחינתך כל עוד הוא עובד יפה ולא עושה לך בעיות. כאשר הוא לא עולה, אכן יש לך בעיה גדולה לטפל בה.

לכל בעיה קיים פתרון. מאחר והמחשבים המודרניים הם די מורכבים, גם הבעיות הן מגוונות וכך גם הפתרונות. השלה הראשון הינו לראות בדיוק מה קורה ברגע שאתה לוחץ על כפתור ההפעלה. למזלנו, הערכת המצב היא לא קשה.

התקרב למחשב שלך, לחץ על כפתור ההפעלה והקשב! אם אין שום רעש ושום דבר לא קורה, עליך לבדוק או להחליף את הפריטים הבאים:

כבל חשמלי

תוודא שאספקת החשמל למחשב שלך מתבצעת כראוי. בדוק את הכבל, התקע, המתג של ספק הכוח. לפעמים מתגלה כבל שמחובר באופן רופף, ובגללו המחשב לא עובד. אם יש לך וולט-מטר או טסטר, אתה יכול להוציא את התקע מהחשמל ולבדוק את המתח, האם הוא באמת כפי שהוא אמור להיות, או לפחות לבדוק האם יש מתח בכלל. אם אין שום מתח, תחליף את הכבל או תבדוק האם בשקע עצמו יש מתח.

ספק כוח

לפעמים המחשב מתחיל לעלות, אך בגלל המאוורר הפגום או הנתקע, ספק הכוח מתחמם מבפנים ובסופו של דבר מפסיק לעבוד. זה יכול לקרות עקב המאוורר שלא פועל או בגלל סיבה אחרת כלשהי. במקרים מסוימים יכול להיות שספק הכוח פשוט "מת" וצריך להחליפו. אתה יכול לבדוק האם הוא עובד או לא על ידי הביצוע של הצעדים הבאים:

1. נתק את הכבל ואת כל החיבורים האחרים הקשורים לספק כוח מלוח אם.

2. כעת, קח את הפלאג הראשי של ספק הכוח (20 מגעים) וחבר בינם את המגעים המוקפים באדום בעזרת חתיכת חוט.

3. ספק זרם חשמלי על ידי החיבור של הכבל.

4. כעת, בדוק פלאג אחר כלשהו האם המתח שם הינו +5 ו- +12 וולט.

על ידי השיטה הזאת, שהיא מהירה ופשוטה, אתה יכול לגלות, האם הבעיה היא בספק כוח, לוח אם או במתג ההפעלה של המחשב. אם אתה מגלה שהמתח הוא +5 ו- +12 וולט לאחר יצירת הקצר הנ"ל, הבעיה כנראה בלוח אם שאמור לחבר בין המגעים הללו כאשר אתה לוחץ על כפתור ההפעלה. או שאתה יכול לבדוק את כפתור ההפעלה, האם הוא מחבר בין החותים כאשר אתה לוחץ עליו. ניתן לבדוק זאת על ידי השימוש במד התנגדות. מנסיוני, הבעיה כמעט אף פעם לא הייתה כפתור ההפעלה. בדרך כלל הספק הוא זה שיצר את הבעיה.

שים לב! לפעמים כתוצאה מהבדיקה אתה מתחיל לחשוב שהבעיה היא בלוח האם, כאשר במציאות הבעיה היא בספק הכוח! מאחר וניתקת את כל הכבלים מלוח האם, לספק הכוח לא היה שום עומס, והוא יראה לך את המתח הנכון. אך ברגע שתחבר אותו בחזרה ללוח האם, העומס הכי קטן יגרום לו למוות מיידי. תצטרך לקחת בחשבון את האפשרות הזאת כאשר אתה מבצע בדיקות מהסוג הזה.משמעות הדבר היא שספק הכוח "גוסס" והוא יכול לעבוד עם עומס קטן מאוד בלבד.

מכשירים אחרים

הבעיה יכולה להיות באחד המכשירים או הכרטיסים המחוברים לספק הכוח. כאשר יש בעיה כלשהי עם חשמל באחד מהם, או שנוצר שם קצר, ספק הכוח יתנתק באופן מיידי על ידי מערכת ההגנה המובנית. נתק את כל הכרטיסים, מאווררים וכל המכשירים האחרים, כאשר לוח האם בלבד נשאר מחובר. הדלק את המחשב ותראה האם הוא מראה סימני חיים.

בסופו של דבר, ניתן לפתור כל בעיה הקשורה לבעיות אספקת חשמל. גם הבעיה שלך תפתר. המחשב שלך יחזור לחיים וימשיך לעבוד. עבודה נעימה!


 

כתיבת תגובה