רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

כיצד לבחור מסך LCD

בימינו, מסכי ה-CRT הגדולים והמגושמים נעלמו כמעט לחלוטין מהנוף, ואת מקומם תפסו מסכי ה-LCD. כיום קיים בשוק מבחר גדול של מסכים בגדלים שונים, המציעים רמות איכות שונות במגוון מחירים. הדבר הופך את בחירת המסך המתאים למשימה שעלולה להיראות קשה ומסורבלת ממבט ראשון. מטרת מאמר זה היא לעשות קצת סדר בבלגן האפשרויות הזה, ולעזור למשתמש הלא מנוסה לבחור במסך המתאים לדרישותיו.

פורמט

מסכי המחשב הישנים היו מגיעים, ככלל, בפורמט 4:3, כלומר היחס בין הרוחב של המסך לגובהו היה 4/3=1.333333. בשנים האחרונות, החל המעבר למסכים רחבים, ומרבית המסכים הנמכרים כיום הם בפורמט הרחב יותר, 16:10. פורמט רחב יותר של המסך מאפשר להציג יותר מידע במקביל אחד לשני, וכך, לדוגמא – לעבוד על שני מסמכים הפתוחים זה לצד זה, או לחילופין לעבוד על מסמך בצד אחד של המסך, בעוד שאתר אינטרנט רלוונטי מופיע בצידו השני. חשיבות נוספת לפורמט רחב היא בצפיה בסרטים. הסרטים מגיעים, בדרך כלל, בפורמט 16:9 או 2.35:1, וככל שהמסך רחב יותר – כך מנוצל שטח רב יותר להצגת הסרט. בשנה האחרונה, התחילו להופיע גם מסכים עם יחס תמונה של 16:9, אשר מתאימים עוד יותר להצגת סרטים. יתרון נוסף שלהם הוא תמיכתם ב-Full HD, מה שמאפשר להציג סרטי High Definition במלוא הדרם.

בעוד שישנים אנשים המעדיפים את פורמט ה-4:3, הרי שברוב המקרים מסך רחב הוא אופציה טובה יותר. הוא נותן שטח רב יותר להצגת תכנים, וגם מתאים יותר לצפיה בסרטים.

גודל המסך

בעוד לפני עשור, נחשב מסך בגודל 19" כמסך גדול ויקר, בימינו הסטנדרטים השתנו. כיום, קשה למצוא מסך למכירה שגודלו מתחת ל-19", והגודל הסטנדרטי של מסכים רחבים הוא 22". כשבוחרים את גודל המסך, יש לקחת כמה פרמטרים בחשבון:

  1. האם המסך יהיה מספיק רחוק מהמשתמש? הרצון לקנות מסך כמה שיותר גדול ברור, אך צפיה במסכים גדולים ממרחק קטן מדי מייגעת ומעייפת.
  2. האם המסך יישמש לצפייה מרחוק? לדוגמא, אם המסך יישמש לצפייה בסרטים, הרי שעדיף לבחור מסך גדול יותר, לדוגמא 24".

מסך גדול יותר מציע, בדרך כלל, גם רזולוציה גבוהה יותר וכך שטח עבודה רב יותר בשולחן העבודה שבמחשב. הרזולוציות הטיפוסיות הן 1440×900 עבור מסכי 20”, 1680×1050 עבור מסכי 22”, ו-1920×1080 פיקסלים עבור מסכי Full HD, המגיעים בדרך כלל בגודל 24”.

איכות המסך

מנעד המחירים הגבוה של מסכי המחשב נובע קודם כל מההבדל באיכות התמונה. זו בתורה נובעת מכמה סיבות, העיקרית שבהן היא סוג הפאנל שעליו מבוסס המסך. כשאומרים פאנל לגבי מסך LCD, מתכוונים ללוח השקוף המכיל את הגבישים הנוזליים. קיימים כמה סוגים של גבישים נוזליים, אשר מספקים איכויות תמונה שונות. הפאנל הנפוץ ביותר והזול ביותר הוא פאנל ה-TN. מחירם של מסכי LCD עם פאנל TN נמוכים מאוד, וניתן למצוא מסכים בגודל 22" במחירים מתחת ל-1000 ש"ח. איכות התמונה תהיה סבירה לחלוטין עבור משתמש ממוצע. אך איש מקצוע העוסק באומנות במחשב (כמו צילום או אילוסטרציות), ירצה מסך המציג צבעים בצורה יותר נאמנה למציאות. מחירם של מסכים כאלה, כמובן, גבוה יותר.

לעתים קשה לאדם ממוצע להבחין בהבדלי הצבעים בין מסך איכותי יותר למסך איכותי פחות. עם זאת, הדבר שבולט יותר לעין הוא הניגודיות. ניגודיות היא מאפיין המסך הקובע מהו ההפרש האפשרי בין הצבע הבהיר ביותר לצבע הכהה ביותר המוצגים על המסך בו זמנית. במילים אחרות, כמה כהה הצבע השחור שהמסך מציג, בהנחה שהצבע הלבן הוא אכן לבן (ולא אפור בהיר). בעבר, זו הייתה נקודת החולשה של מסכי ה-LCD. בעוד שמסכי ה-CRT הישנים הציגו שחור עמוק ואמיתי, הצבע השחור במסכי LCD נראה יותר כמו אפור כהה. בימינו, אמנם המצב לא מושלם, אך הוא השתפר מאוד. בנוסף לכך, משלבים היצרנים טכנולוגיה לה הם קוראים ניגודיות "דינמית", אשר מורידה את בהירות המסך בסצנות כהות ומאפשרת הצגת צבעים כהים יותר בסצנות אלה. מסכים חדשים יותר מגיעים לעתים עם טכנולוגיה בשם Local Dimming, אשר מבצעת התאמות בהירות בכל חלק בתמונה בנפרד, וכך מאפשרת ניגודיות כללית גבוהה עוד יותר.

זמן התגובה

אמנם לא בדיוק מאפיין של איכות, אך חשוב לא פחות (בייחוד לאלה המשתמשים במחשב למשחקים או לצפייה בסרטים) הוא זמן התגובה. על פי ההגדרה, זהו הזמן שלוקח למסך להעביר את עוצמת ההארה של פיקסל מסוים מ-0 עד מקסימום ובחזרה. משמעות הדבר במציאות היא, שמסכים בעלי זמן תגובה לא טוב (גבוה), סובלים מבעיה של מריחות כאשר התמונה משתנה במהירות (הדבר נפוץ במשחקי וסרטי אקשן). מאז שמסכי LCD נכנסו למשרדנו וביתנו בתחילת העשור, הטכנולוגיה התקדמה, וזמני התגובה השתפרו מאוד אפילו בדגמים הזולים ביותר, כך שאינם צריכים להוות בעיה כלשהי. יחד עם זאת, כדאי לוודא שזמן התגובה של המסך הנרכש הוא לא יותר מ-2ms.

תאורה אחורית

עד לא מזמן, מסכי ה-LCD התבססו על נורת פלורסנט היושבת מאחורי הפאנל. כיום יותר ויותר מסכי LCD מגיעים עם תאורת LED. תאורה כזו מאפשרת להשיג יחס ניגודיות גבוה יותר (כלומר, גווני שחור עמוקים יותר), ומצד שני משפר את צריכת החשמל של מסך ה-LCD. טכנולוגיה זו עדיין חדשה יחסית בשוק, ולכן מחירה גבוה יותר, אך ההבדל אינו גדול כל כך. לפיכך, לרוכשים מסך חדש מומלץ לחפש דגם המבוסס על תאורת LED. בפרט, זה חשוב כאשר בוחרים מחשב נייד – דגם עם מסך LED LCD יצרוך פחות חשמל מדגם מקביל עם LCD מבוסס על פלורוסנט.

חיבור וידאו

קיימים חיבורים שונים להעברת וידאו מהכרטיס הגרפי במחשב אל המסך. הנפוצים ביותר בעולם המחשב הם חיבור ה-VGA וה-DVI. חיבור ה-VGA הוא חיבור כחול בעל 15 פינים, חיבור זה מעביר אות וידאו אנלוגי ברזולוציות גבוהות, עד 2048×1536. חיבור ה-DVI הוא חיבור חדש יותר שהפך לסטנדרט דה-פקטו בחיבור מחשב למסך בימינו. זהו חיבור דיגיטלי, הוא מסוגל להעביר רזולוציות גבוהות יותר מאלה של VGA, וגם האיכות של החיבור היא גבוהה ביותר. כיום, קשה עד כדי בלתי אפשרי למצוא מסך LCD חדש אשר כולל חיבור VGA ולא DVI. מאידך, אם כרטיס המסך מיושן ואינו כולל יציאת DVI – אין חשש לקנות מסך LCD ללא כניסת VGA: חיבור DVI תומך גם בהעברת אות אנלוגי, וקיימים כבלים אשר מאפשרים לחבר כרטיס גרפי עם יציאת VGA למסך LCD בעל כניסת DVI ללא שום בעיה.

לאחרונה, מתחילים להופיע בשוק גם מסכים התומכים בחיבור HDMI. חיבור ה-HDMI הוא סטנדרט חדש יחסית למולטימדיה. איכות הוידאו בסטנדרט זה זהה לזו של DVI, אך ב-HDMI ניתן להעביר גם אודיו. לכן, מסכים התומכים בחיבור HDMI כוללים, בדרך כלל, גם רמקולים. משמעות הדבר היא, שניתן לקבל, בעזרת כבל אחד בלבד, חיבור של המחשב גם אל התקן התצוגה (המסך) וגם אל התקן הקול (הרמקולים). הדבר חוסך מקום ובלגן בכבלים, אך זה גם דורש יציאת HDMI בכרטיס המסך. רוב כרטיסי המסך בימינו מגיעים ללא יציאה כזו, והעברת קול דרכם, אם אפשרית בכלל, דורשת מתאם נוסף.

אחריות וחברות בארץ

גם כאשר קונים את המסך האמין ביותר, לא ניתן לומר בוודאות שלא ייהרס לעולם. לכן, כדאי שתהיה אחריות טובה למסך החדש. תקופת האחריות הסטנדרטית היא לשנה, אך קיימים מקרים בהם ניתנת אחריות לתקופות ארוכות יותר, וזה מבורך. כמובן, כדאי גם לוודא מה אופי השירות שמקבלים עם האחריות: האם תצטרכו לנסוע למעבדה בעצמכם, או שמא טכנאי מסכים יגיע אליכם הביתה? האם תקבלו מסך חלופי למשך התיקון? כל אלה דברים שרצוי לדעת מראש, ולא לגלות רק אחרי שהמסך מתקלקל.

בארץ נמכרים מסכי מחשב של מגוון רחב מאוד של חברות, ואין זה אפשרי למנות כאן את כולן. עם זאת, נציין שמות מותגים אשר מספקים בדרך כלל סחורה איכותית במחיר הוגן. מבין החברות היותר ידועות ורציניות, ניתן להמליץ על Samsung, Dell, HP, LG, MAG ו-Phillips. המסכים של Acer, ASUS, Benq, Proview, Viewsonic יהיו זולים יותר ואולי באיכות נמוכה יותר, אך סביר שיעבדו בצורה תקינה ולא יתקלקלו במהירות. אם מחפשים מסך איכותי, כדאי להעיף מבט במסכים של חברת Eizo המתמחה במסכי LCD לאנשי מקצוע רלוונטיים.


 

כתיבת תגובה