רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

חלקי המחשב הכי חשובים ותפקידם

המחשב האישי מורכב ממספר חלקים, אשר עובדים יחד על מנת להביא לנו את חוויית השימוש אליה אנחנו רגילים. מהם רכיבים אלה, ומה תפקידו של כל אחד מהם?

מעבד (CPU)

ללא ספק, אחד הרכיבים החשובים ביותר בכל מערכת מחשב הוא המעבד, או בשמו הרשמי יותר, היע"מ (יחידת עיבוד מרכזית). המעבד יודע לקחת מספרים, לבצע עליהם חישובים, ולהפיק תשובה. הדבר נשמע בסיסי למדי, אך למען האמת, זוהי מהות עבודתו של המחשב. אמנם בתור משתמשים אנו רואים ממשק יפה ונוח, אך מאחורי הקלעים מדובר, בסה"כ, בכמות עצומה של חישובים שהמחשב מבצע על מנת להציג לנו אותו, ולהבין מה אנחנו בתור משתמשים רוצים ממנו.

בימינו, המעבדים מגיעים עם מספר ליבות (פירושו של דבר, בעצם, שבתוך רכיב חומרה פיזי הנקרא "מעבד" ישנם, בעצם, מספר יחידות עיבוד המסוגלות לעבוד במקביל). כל ליבה כזו מסוגלת לבצע מיליארדי פעולות מתמטיות בשניה.

זכרון פנימי (RAM)

חישובים רבים דורשים שמירה של תוצאות ביניים בצד עד לשלבים מתקדמים יותר של החישוב. כמו כן, התוכנות המורכבות שאנו משתמשים בהן ביום-יום, דורשות שמירה של המצב הנוכחי (לדוגמא, דפדפן האינטרנט המציג אתר מסוים ברגע הנוכחי, צריך לשמור איפשהו את כל המידע שהוא מציג, כדי שהמשתמש יוכל לגלול את האתר מעלה ומטה). לצורך זה, קיים הזכרון הפנימי. זהו בעצם מרחב זכרון, שאליו יכול המעבד לגשת על מנת לשמור מספרים, ולאחזר אותם מאוחר יותר.

הזכרון הפנימי הוא הזכרון המהיר ביותר במערכת המחשב, ותומך בקצבי העברה של גיגה בייטים לשניה (לשם השוואה, כונן קשיח מודרני מסוגל לקרוא ולכתוב בקצב של מס' עשרות מגה-בייטים לשניה, קרי – הוא פי 100 יותר איטי!). בעקבות הטכנולוגיה שמאחורי הגישה לזכרון, מערכות הפעלה ותוכנות הפועלות במצב 32-bit לא מסוגלות לגשת ליותר מ-4 גיגה בייט של זכרון פנימי. לכן, על מנת לעשות שימוש ב-4 גיגה בייט או יותר של זכרון פנימי, יש להתקין מערכת הפעלה 64-bit, וכן להתקין גרסת 64-bit של התוכנה הרצויה.

לוח אם (Motherboard)

לוח האם הוא המתווך הראשי בין כלל הרכיבים בתוך המחשב. הוא מכיל צ'יפים המאפשרים את התקשורת בין המעבד, הזכרון, וכרטיסי ההרחבה השונים (כגון כרטיס מסך וכרטיס קול). מעבר לתמיכה במעבדים שונים, לוחות האם נבדלים אחד ממשנהו בפרמטרים שונים, כגון מספר כרטיסי ההרחבה אותם ניתן להוסיף, כמות הזכרון הפנימי בו ניתן להשתמש, ועוד.

כונן קשיח (Hard drive)

הזכרון הפנימי נקרא גם לעתים הזכרון הנדיף, מכיוון שהמידע שעליו אינו נשמר ("מתנדף") בעת כיבוי המחשב. על מנת שתהיה אפשרות לשמור מידע ותוכניות לשימוש עתידי, משתמשים באמצעי אחסון מידע שונים, והעיקרי ביניהם הוא הכונן הקשיח. הכוננים הקשיחים יכולים להיות מבוססים על טכנולוגיות שונות. בימינו הכוננים בד"כ מבוססים על דיסקים מגנטיים או על זכרון הבזק (Flash memory).

מהירות הפעולה של הכוננים הקשיחים איטית הרבה יותר מזו של הזכרון הפנימי, ולכן הם פחות מתאימים לאחסון זמני של מידע איתו עובד המעבד בכל רגע נתון. יחד עם זאת, הרבה פעמים לא נמצאת בידי המחשב כמות מספקת של זכרון פנימי. לדוגמא, במערכת הפעלה 32-bit, מובטח לכל תוכנה 2GB זכרון פנימי. מערכת ההפעלה עצמה לא מסוגלת לעבוד עם יותר מ-3.2GB זכרון פנימי. אך אנו רגילים לכך שהמחשב שלנו מריץ הרבה יותר מתוכנה אחת. זה קורה בעזרת מנגנון ה-paging, אשר משתמש בכונן הקשיח על מנת לשמור חלקי מידע מהזכרון הפנימי של תוכנות אשר לא צריכות מידע זה באותו רגע.

ציוד היקפי (Peripheral Devices)

אמנם אלה ההתקנים הפחות חשובים למחשב (בעצם, מחשב מסוגל לעבוד מצוין בלעדיהם), אך חלקם ממלאים תפקיד חיוני בתקשורת בין המחשב למשתמש. דוגמאות לציוד היקפי כזה הן מסך, מקלדת ועכבר.


 

תגובה אחד

  1. איתן נוי הגיב:

    אני רוצה להתקין מערכת הפעלה על נייח, אני רוצה לדעת איפה בדיוק נמצא המעבד ואיך אני מוצא את הדגם בצורה מדוייקת, ולפי מה אני יודע ומזהה איזו מערכת הפעלה מומלצת להתק'ין, כלומר: 32 או 64 ביט?

כתיבת תגובה