רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

חלונות 7 – שווה שדרוג?

כאשר הופיעה Windows XP לראשונה, היא סחפה אחריה את העולם הממוחשב כולו. הדבר לא מפתיע אם מתחשבים במצב שקדם להופעתה. משתמשי Windows התחלקו לשתי קבוצות – אלה המשתמשים ב-Windows 2000 (בעיקר מדובר היה בחברות היי-טק וארגונים גדולים), ואלה המשתמשים ב-Windows 98 ו-Windows Me. Windows XP הציעה יתרונות לשתי קבוצות אלה. משתמשי 98 ו-Me יכלו סוף סוף לעבור למערכת הפעלה יציבה יותר ומאובטחת יותר. הדבר היה אפשרי קודם לכן עם Windows 2000, אך זה האחרון הפגין חוסר תאימות עם תוכנות ביתיות שונות, בפרט משחקים. XP פתר בעיה זו, ולכן היווה וקטור שדרוג טבעי למשתמשים הביתיים. לארגונים היו פחות סיבות דחופות להחליף את מערכת ההפעלה בה המם משתמשים. אך בסך הכל מדובר היה במערכת אשר מבחינת יציבות לא יורדת מ-Windows 2000, אך בעלת תאימות ליותר תוכנות וחומרה, וגם במהרה הופכת למערכת ההפעלה איתה אנשים רגילים לעבוד. לכן, אמנם המעבר בארגונים היה איטי יותר מאשר בשוק הביתי, אך גם הוא התרחש, ויחסית מהר.

Windows XP לא הייתה פתורה מבעיות, וכמו Windows 2000 לפניה, נהנתה מעדכונים שוטפים של מיקרוסופט, ומדי פעם גם מחבילות שירות (Service Packs). לאחר יציאת חבילת השירות השניה, ניתן היה כבר לאמר שמדובר במערכת הפעלה בוגרת, יציבה מאוד ומאובטחת כראוי. העדכונים השוטפים דאגו לפתרון כל בעיה שהייתה עלולה לצוץ בשלב זה. המערכת הגיעה לרמות פופולריות שהיו שיא מבחינת מיקרוסופט. ובדיוק בתור הזהב הזה של XP מיקרוסופט שחררה את Vista.

כידוע, Vista היה כשלון שיווקי מחריד מצד מיקרוסופט. אך מצבה הטוב של XP בשוק מערכות ההפעלה מהווה רק חלק מהסיבות לכשלון זה. החלק השני קשור לתכונותיה של Vista, והמצב בו שוחררה. מיקרוסופט ייעדו את Vista למחשבים חדשים, ולכן דרישותיה היו גבוהות – ג'יגה זכרון ומאיץ גרפי טוב; XP שוחררה כ-5 שנים לפני, ולכן הסתדרה מצויין עם מחשבים חלשים בהרבה. XP הייתה שדרוג מינורי של 2000 (מבחינת רכיבי הגרעין של המערכת), ולכן נהנתה מתמיכה בדרייברים שנכתבו עבור Windows 2000 בשנתיים של כהונתו. Vista התבססה על גרעין חדש, היו דרושים לה דרייברים חדשים, ולכן התמיכה בחומרה בעת השחרור הייתה לוקה בחסר – לקח כשנה עד שהיא התקרבה לתמיכה הקיימת ב-XP. ל-Vista היו שיפורים שונים במנגנוני האבטחה, אשר הפכו אותה למאובטחת יותר – אך זהו יתרון שקשה למדוד, ואינו בולט לעין עבור משתמש מחשב פשוט. לבסוף, בתור מערכת הפעלה חדשה לחלוטין, היו לה באגים וחולשות שדרשו תיקונים ועדכונים, בעוד שב-XP רוב הבעיות כבר נפתרו מזמן.

וכך, בגלל הסיבור לעיל, Vista הייתה לכשלון שיווקי מובהק של מיקרוסופט, וניתן לראות זאת במספרים של היום: היא מהווה רק קצת מאט מעל 20% ממשתמשי Windows, בעוד שנתח השוק של XP הוא מעל 70%.

מיקרוסופט למדו מהטעויות שלהם, וכעת מגיעה לשוק שחקנית חדשה, ושמה Windows 7. מדובר בשדרוג של Vista (בדיוק כמו ש-XP היה שדרוג ל-2000). לכן היא נהנית מתמיכה מצוינת בחומרה, וגם מכלל תיקוני הבעיות שהיו רלוונטיות ל-Vista. דרישות החומרה שלה לא גבוהות מאלה של Vista (ולמי בימינו אין מחשב שנחשב חזק לפני שנתיים), ומצד שני מיקרוסופט הצליחו לגרום לכך שהביצועים שלה יהיו טובים יותר מאלה של Vista. היא מציעה שדרוגים בממשק המשתמש שמבטיחים שימוש נוח יותר במחשב, בעוד שב-Vista מדובר היה במראית עין בלבד. והדובדבן שבקצפת – אנשים מאסו ב-XP, והם ישמחו לרענון בתחום מערכות ההפעלה.

לכן, בהנחה ולא מדובר במחשב ישן ביותר, ניתן לאמר בצורה די גורפת כי שדרוג ל-Windows 7 הוא מומלץ, שכן זו מערכת טובה יותר ויציבה יותר הן מ-XP והן מ-Vista.


 

כתיבת תגובה