רחוב צונזר 10, תל-אביב


054-225-7705

 
 
 
 
 

הוירוסים המסוכנים ביותר עבור המחשב שלך

בשנים האחרונות המחשבים נעשו מורכבים יותר, ומספר אמצעי ההגנה שלהם גדל. אך יחד עם זאת, גם ההאקרים והיוצרים של תוכנות זדוניות התחילו לספק "סחורה" מורכבת. התמונה היא פחות או יותר כזו שעבור כל תוכנה מגינה חדשה, קיימת מערכת שלמה של הוירוסים שנועדו לתקוף אותה. כמה מהוירוסים הללו קשים מאוד ועקשניים, ולפעמים הפתרון היחידי הוא להתקין מחדש את מערכת ההפעלה.

להלן מספר הוירוסים המסוכנים ביותר, הנמצאים בפעולה היום, בצירוף הבעיות אותן הם מייצרים.

Vundo/ Virtumonde /MS Juan

וונדו הוא סוג של "סוס טרוייני" שמתקיף מחשבים ברגע שפותחים את הקובץ המצורף לאי-מייל שמכיל אותו. הוא נכנס גם דרך הנקודות החלשות של תוספים לדפדפנים. מספר רב של פרסומות קופצות מפרסמים תוכנות האנטי-ווירוס מזוייפות. הן אולי נראות אמינות, אך הן בהחלט לא. הרקע של שולחן העבודה יכול להשתנות, כשהוא נראה כחלון ההתקנה. הוא מבשר לך שישנה תוכנה מזיקה במחשב שדורשת טיפול. שומר המסך משתנה לעיתים קרובות ל"מסך המוות הכחול." הוירוס יכול להשבית עידכוני מערכת ההפעלה, עד כדי כך, שאינך מסוגל להפעיל אותם מחדש. הוא גם משבית את תוכנת האנטי-ווירוס ומשתלט על הרג'יסטרי. אז הוא מקפיא את המערכת ולא מאפשר את הגישה לאינטרנט. יתכן מצב בו הוא ימנע גישה לאתרים מסוימים בלבד, כמו גוגל ופייסבוק.

Smitfraud

סמיטפרוד דומה מאוד לוונדו, אך הוא מתקין את עצמו על המחשב בעזרת תוכנה זדונית, ללא ידיעתו של המשתמש. בדרך כלל, אתה מקבל את הוירוס הזה על ידי התקנת תוכנת קודקים מזוייפת, כך שצריך להיזהר מאוד כאשר מוסיפים את הסוג הזה של תוכנה למחשב. הוירוס יכול להיות מושתל גם בתוכן אחר, כגון קבצי המוסיקה והוידאו הניתנים להורדה. סמיטפרוד יכול לשנות את רקע המסך שלך במחשב הנגוע למסך כחול ללא שום סימן. קיים גם סוג נוסף של הוירוס. כאשר הוא נמצא בפעולה, המשתמש מקבל הודעה מיצרני תוכנה מזוייפים, שגורמת לו, בסופו של דבר, להוריד תוכנה מזוייפת שאמורה, כביכול, להגן על המחשב שלו בפני תוכנות הריגול. לעיתים קרובות תהליך זה נעשה ללא ידיעת המשתמש.

Nine Ball Virus

וירוס ה"ניין בול" הינו תוכנה מזיקה חדשה המכוונת כנגד משתמשי טוויטר. היא שולחת הזמנות מזוייפות להצטרף לטוויטר, שעליהן מופיע אפילו הלוגו של האתר. המסר משכנע את המשתמש לפתוח את הקובץ המצורף, אשר "מזריק" את הוירוס למערכת. הוא יכול לאחר מכן לשלוח אי-מיילים בכמויות עצומות. ההתקפות על טוויטר הינן נפוצות יותר ויותר. הן עומדות ביחס ישיר להתרחבות האתר. ההתקפות שבוצעו לאחרונה התאפיינו במספר רב של תכונות, החל מהשתלטות על החשבונות האישיים ועד נסיונות לגנוב כתובות דוא"ל נוספות עבור הפצה נוספת של התוכנה המזיקה.

Conficker/ Downadup

זהו וירוס די חדש והוא ידוע החל מנובמבר 2008, אך הוא כבר הספיק לחדור למעל 8 מיליוני מחשבים הפועלים על בסיס ווינווז. הוירוס הזה משכפל את עצמו במהירות. מיקרוסופט רואה בו סיכון עד כדי כך גדול, שהיא הציעה פרס של 250000$ למי שיגלה מיהו היוצר של התוכנה. מומחי המחשבים נכון להיום מוצאים את עצמם די מבולבלים בנוגע למטרה הסופית של קונפיקר, אך הם מציינים שהפצתו מהווה את אחת הסכנות העיקריות, נכון להיום. הוירוס משתמש בחולשה בווינדווז, והוא פוגע בעיקר ברשתות העיסקיות. כמו כן, הוא מכיל מנגנון מיוחד שמאפשר לו לקבל הוראות מהיוצר שלו. הוא עדיין לא גרם שום נזק, אך הסכנה הפוטנציאלית שלו יכולה להיות בגדר אסון. כאשר הוירוס חודר למחשב, התכונות השונות הקיימות במערכת ההפעלה לגמרי מושבתות. זה כולל עידכונים חדשים, מרכז האבטחה והדפנדר. ללא עידכונים קבועים, המחשב הופך לפגיע עוד יותר למתקפות עתידיות.

Hidden Root Kits

רוטקיטס (שיכולים להיות וירוסים או תוכנות ריגול, אופילו סוסים טרוייניים) הינן תוכנות מסוכנות, אשר נמצאות במצב לא פעיל כביכול. הן רושמות את הפעולות שמתבצעות על המחשב בו הן נמצאות, בו בזמן שהן מתחברות למחשב אחר, שיכול להיות בשימוש על ידי האקר. הן לעיתים קרובות מאפשרות את הגישה למחשב או לרשת ברמת האדמיניסטרטור. משמעות הדבר היא שהן יכולות לשנות את המערכת בדרכים שונות, בהתאם ל"רצונן". מאחר ולעיתים קרובות הן נסתרות היטב, האנטי-וירוסים הרגילים לא מגלים אותן לעיתים קרובות, ורק סוגים מיוחדים יכולים לזהות ולסלק אותן.

ההגנה

כיצד תוכל להגן על עצמך ועל המחשב שהשקעת בו, בפני הוירוסים והתולעים הזדוניים הללו. למזלך, ישנם כמה צעדים לפעולה.

השתמש בתוכנת אנטי-וירוס טובה, כגון אוירה או אווסט. אלה הן תוכנות האנטי-ווירוס הטובות ביותר (מבין אלה הניתנות להורדה ללא תשלום). תסרוק את הדיסק הקשיח שלך באופן קפדני לצורך גילוי אפשרי של וירוסים או תוכנות מזיקות (אל תשכח להוריד את העידכונים האחרונים של האנטי-וירוס לפני תחילת הסריקה). סרוק את המערכת שלך בעזרת תוכנות נוספות הניתנות ללא תשלום כגון ספייבוט או אסגוור פרי.

תדעג לעדכן באופן קבוע את מערכת ההפעלה והתוכנות. בימינו ניתן לעדכן תוכנות רבות באופן אוטומטי, מה שמקל על כך שתשאר מוגן.

אף פעם אל תפתח את הקובץ שצורף על ידי מישהו שאתה לא מכיר. האופציה הנוספת למקרים כאלה, אם אתה בכל זאת רוצה לפתוח: קודם כל תוריד אותו למחשב שלך (בתנאי שיש לך את אחד האנטי-וירוסים המוזכרים לעיל בגירסתם העדכנית). לעולם אל תפעיל קובץ מצורף "סתם ככה", תוריד אותו קודם כל, בוא נאמר, לשולחן העבודה שלך, ואז פתח אותו לשימוש. בדרך זאת, האנטי-וירוס יוכל לגלות תוכנה זדונית שיכולה להיות מצורפת לקובץ.

אם אתה מקבל משהו חשוד, מחק אותו מתיבת הדואר הנכנס שלך באופן מיידי. ולאחר מכן היכנס לתיבה של הדואר המחוק ומחק אותו סופית, על מנת להוציא אותו באופן מלא מהמערכת שלך.

עשה גיבוי למערכת שלך באופן קבוע. אם איכשהו אכן "תדבק", לא תאבד את הנתונים שלך, שהם בעלי ערך רב.

אם אתה מבחין ש"נדבקת", וכלום לא עוזר, שלח פנייה להלפדסק כדי שנוכל לבדוק את המחשב שלך.


 

כתיבת תגובה